Naučná vinařská stezka

Naučná vinařská stezka Valtice

Valtice mají velkou vinařskou historii. Jsou centrem vinařského vzdělávání, neboť zde sídlí Střední vinařská škola, je zde Národní vinařské centrum, Salon vín ČR a v neposlední řadě již patnáct let Vinařská akademie Valtice.

V roce 1996 vznikl společný projekt „Jižní Morava – rozvoj vinařství“ na vybudování Salonu vín, Národního vinařského centra a Naučné vinařské stezky Valtice. Patronát nad jednotlivými částmi projektu převzaly různé subjekty, které koordinoval ADONIS Mikulov. Projekt byl předložen a financován Evropskou unií v rámci programu Phare v roce 2000. Bohužel po deseti letech informační tabule vystavené povětrnostním vlivům začaly ztrácet čitelnost a některé údaje na nich byly již zastaralé. V roce 2010 a 2011 se nám podařilo zajistit prostředky od Jihomoravského kraje a Vinařského fondu, které spolu s financemi Vinařské akademie Valtice umožnily připravit rekonstrukci informačních tabulí.

Naučná vinařská stezka v okolí Valtic obsahuje tabule, které informují o pěstování vinice, historii vinařství a také o historických památkách vyskytujících se v blízkosti stezky. Její součástí je také naučná vinice se sortimentem odrůd révy vinné a různými druhy vedení, kterou připravila Střední vinařská škola Valtice. Informační tabule umístěné na naučné vinařské stezce se staly po pěti letech majetkem občanského sdružení Vinařská akademie Valtice a vinice majetkem Střední vinařské školy.

Trasa naučné stezky začíná v těsném sousedství zámku přímo na valtickém náměstí.  Odtud vede trasa přes zámecký areál do rozsáhlých valtických vinic. Zde je uvedeno to nejpodstatnější o celoročních pracích ve vinohradech. Texty na tabulích, doplněné obrázky, jsou připraveny ve třech jazykových mutacích (česky, anglicky a německy). Na nejvyšším místě naučné stezky, na kopci Reistna nad Valticemi, lze z romantické kolonády prohlédnout celý Lednicko-valtický areál, zařazený pro svou jedinečnost do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Odtud pokračuje cesta vinicemi s několika dalšími zastaveními až k budově Střední vinařské školy a dále zpět do historické části města. Zde je možno procházku zakončit v některém z řady vinných sklepů a prakticky si tak ověřit pravdivost získaných informací. Vinařská naučná stezka je velmi zajímavá, stojí skutečně za to, aby si ji turisté prošli, může to být pěkná procházka i v zimním období.

Délka naučné stezky je cca 5 km a trvá 2 – 3 hod (pěšky) nebo 1-2 hod (na kole).

AKTUALITY


TIP NA DÁREK - DARUJTE VZDĚLÁNÍ
KURZY O VÍNĚ:


KURZ SOMMELIER 
I. část: 10. - 13.04.2017, 
II. část: 22. - 26.05.2017

VINAŘSKÁ AKADEMIE I - KADET
24. - 26.03.2017

VINAŘSKÁ AKADEMIE II - VINAŘSTVÍ ČR
21. - 23.07.2017

VINAŘSKÁ AKADEMIE III - VINAŘSTVÍ SVĚTA
01.09. - 03.09.2017

VINAŘSKÁ AKADEMIE IV - SPECIÁLNÍ TECHNOLOGIE, INOVACE A VIZE
21.04. - 23.04.2017


Všechny termíny jednotlivých kurzů najdete zde.
VINAŘSKÁ AKADEMIE VALTICE V POŘADU "VÝLETNÍCI" ČESKÉ TELEVIZE

Video shlédnete ZDEKudyznudy.cz - tipy na výlet

© Vinařská akademie | www.vinarska-akademie.cz
created by www.timetree.eu