Naučná vinařská stezka

Naučná vinařská stezka Valtice

Valtice mají velkou vinařskou historii. Jsou centrem vinařského vzdělávání, neboť zde sídlí Střední vinařská škola, je zde Národní vinařské centrum, Salon vín ČR a v neposlední řadě již patnáct let Vinařská akademie Valtice.

V roce 1996 vznikl společný projekt „Jižní Morava – rozvoj vinařství“ na vybudování Salonu vín, Národního vinařského centra a Naučné vinařské stezky Valtice. Patronát nad jednotlivými částmi projektu převzaly různé subjekty, které koordinoval ADONIS Mikulov. Projekt byl předložen a financován Evropskou unií v rámci programu Phare v roce 2000. Bohužel po deseti letech informační tabule vystavené povětrnostním vlivům začaly ztrácet čitelnost a některé údaje na nich byly již zastaralé. V roce 2010 a 2011 se nám podařilo zajistit prostředky od Jihomoravského kraje a Vinařského fondu, které spolu s financemi Vinařské akademie Valtice umožnily připravit rekonstrukci informačních tabulí.

Naučná vinařská stezka v okolí Valtic obsahuje tabule, které informují o pěstování vinice, historii vinařství a také o historických památkách vyskytujících se v blízkosti stezky. Její součástí je také naučná vinice se sortimentem odrůd révy vinné a různými druhy vedení, kterou připravila Střední vinařská škola Valtice. Informační tabule umístěné na naučné vinařské stezce se staly po pěti letech majetkem občanského sdružení Vinařská akademie Valtice a vinice majetkem Střední vinařské školy.

Trasa naučné stezky začíná v těsném sousedství zámku přímo na valtickém náměstí.  Odtud vede trasa přes zámecký areál do rozsáhlých valtických vinic. Zde je uvedeno to nejpodstatnější o celoročních pracích ve vinohradech. Texty na tabulích, doplněné obrázky, jsou připraveny ve třech jazykových mutacích (česky, anglicky a německy). Na nejvyšším místě naučné stezky, na kopci Reistna nad Valticemi, lze z romantické kolonády prohlédnout celý Lednicko-valtický areál, zařazený pro svou jedinečnost do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Odtud pokračuje cesta vinicemi s několika dalšími zastaveními až k budově Střední vinařské školy a dále zpět do historické části města. Zde je možno procházku zakončit v některém z řady vinných sklepů a prakticky si tak ověřit pravdivost získaných informací. Vinařská naučná stezka je velmi zajímavá, stojí skutečně za to, aby si ji turisté prošli, může to být pěkná procházka i v zimním období.

Délka naučné stezky je cca 5 km a trvá 2 – 3 hod (pěšky) nebo 1-2 hod (na kole).

AKTUALITY


PROHLÁŠENÍ O ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ


PARTNER KURZŮ:

logo orez zmenšené
TIP NA DÁREK - DARUJTE VZDĚLÁNÍKURZY O VÍNĚ:

TECHNOLOGIE VÝROBY ŠUMIVÝCH VÍN
1.4.2020


MANAGEMENT KYSLÍKU VE VINAŘSTVÍ
27.1.2020


MINIMALIZACE SÍRY VE VÍNĚ
24.2.2020  


ORANŽOVÁ VÍNA
23.11. 2019

KURZ SOMMELIER 
I. část: 21. - 24.10.2019
II. část: 18. - 22.11.2019


VINAŘSKÁ AKADEMIE I - KADET
1. - 3.11.2019

VINAŘSKÁ AKADEMIE II - VINAŘSTVÍ ČR
rok 2020


VINAŘSKÁ AKADEMIE III - VINAŘSTVÍ SVĚTA
jaro 2020


VINAŘSKÁ AKADEMIE IV - SPECIÁLNÍ TECHNOLOGIE, INOVACE A VIZE
16. - 17.11.2019

GRUZIE - KOLÉBKA SVĚTOVÉHO VINAŘSTVÍ
jaro 2020


BIODYNAMICKÉ VINOHRADNICTVÍ A VINAŘSTVÍ

rok 2020

Všechny termíny jednotlivých kurzů najdete 
zde.VINAŘSKÁ AKADEMIE VALTICE V POŘADU "VÝLETNÍCI" ČESKÉ TELEVIZE
Video shlédnete ZDE
Kudyznudy.cz - tipy na výlet

© Vinařská akademie | www.vinarska-akademie.cz
created by www.timetree.eu